Ile zarabiają pracownicy z Ukrainy w Polsce?

Według raportu ZUS odnośnie cudzoziemców w polskim systemie ubezpieczeń społecznych składki są regularnie opłacane 425 tysięcy Ukraińców, co aktualnie stanowi niemal 75 % wszystkich cudzoziemców objętych polskim systemem ubezpieczeń. Są to oficjalne statystyki. Szacunkowo w Polsce może legalnie pracować i mieszkać nawet 2 miliony Ukraińców. Nasuwa się pytanie, ile tak naprawdę zarabiają oni w Polsce?

Ile zarabiają pracownicy ze wschodu w Polsce?

Szacuje się, że aż 75 %  Ukraińców w Polsce zarabia więcej niż 2,5 tys. złotych netto miesięcznie, a 15 % z nich deklaruje kwotę powyżej 3,5 tys. złotych miesięcznie. Ukraińcy zarabiają więc tyle samo lub czasami nawet więcej, niż Polacy na podobnych stanowiskach. Prawie 9 na 10 z pracujących Ukraińców potrafi wydać na utrzymanie 1000 zł miesięcznie. Na dosyć niskie koszty życia największy wpływ mają benefity gwarantowane przez pracodawców.

Polscy przedsiębiorcy są na ogół zadowoleni z pracy Ukraińców, dlatego oferują im satysfakcjonujące warunki pracy. Oprócz odpowiedniej pensji, liczą się też takie dodatki, jak zakwaterowanie, wyżywienie czy też internet. Dzięki temu praca w Polsce jest jeszcze bardziej atrakcyjna dla przeciętnego Ukraińca.

Ukraińcy są bardzo oszczędni

Na swoje utrzymanie 39 % Ukraińców wydaje do 500 złotych miesięcznie, a co piąty nawet mniej niż 200 złotych. W kwocie od 500 do 1000 złotych mieści się aż 29 % imigrantów zarobkowych ze Wschodu. Jednak jak i Polakom te wydatki stopniowo rosną.

Koszty ponoszone na utrzymanie w Polsce pracowników z Ukrainy nie są zbyt wysokie dzięki benefitom oferowanym przez  samych pracodawców. A te są bardzo atrakcyjne. Połowa Ukraińców pracujących w naszym kraju może liczyć na mieszkanie, a co trzeci na wyżywienie. Na trzecim miejscu najczęściej oferowanych benefitów znajduje się transport do pracy, podobna liczba pracowników ma darmowy dostęp do internatu.

Gdzie najczęściej można spotkać pracownika ze Wschodu?

Obywatele Ukrainy najczęściej pracują fizycznie, mowa tutaj o 3 na 4 pracowników zza wschodniej granicy, a kolejne 16 procent pracuje w usługach. Mowa tutaj głównie o hotelarstwie, fryzjerstwie, gastronomii czy też opiece nad dziećmi.

Liczba Ukraińców zajmujących stanowiska w branży usługowej z roku na rok wzrasta. Kelnerzy, kucharze, fryzjerzy, sprzedawcy oraz kosmetyczki to zawody, w których w 2018 r. mogliśmy najczęściej spotkać osoby własnie z Ukrainy. Coraz więcej naszych wschodnich sąsiadów pojawia się także w opiece medycznej, jednak do pracy w takim miejscu konieczna jest doskonała znajomość języka polskiego.

Stosunek Polaków do Ukraińców w Polsce

Dla większości Polaków pracownicy z Ukrainy nie są jakimkolwiek problemem. Blisko 60 % przebadanych Polaków uważa nawet, że nasze nastawienie do Ukraińców powinno być przyjazne.

Dostrzegamy, że obecność ukraińskich pracowników jest potrzebna i bardzo korzystna w kontekście do rozwoju gospodarczego, raczej nie mamy poczucia, że pracownicy z Ukrainy są problemem i zabierają nam miejsca pracy. Co ważne, ponad 65 % osób przyznaje, że nie podoba im się wrogi stosunek niektórych Polaków wobec pracowników z Ukrainy i nie jest on niczym uzasadniony.