Coraz więcej Nepalczyków i Hindusów na Polskim rynku pracy

Zapotrzebowanie na pracowników w Polsce ciągle wzrasta, dlatego też polscy przedsiębiorcy interesują się znacznie odleglejszymi kierunkami świata. Wśród potencjalnych kandydatów są Hindusi oraz Nepalczycy, którzy mają jednak problemy z szybkim uzyskaniem wizy. Mimo to są najliczniejszą grupą imigrantów ekonomicznych w Polsce, zaraz po pracownikach z Ukrainy.

Setki inwestycji w Polsce nie może zostać wykonana bez zatrudnienia obcokrajowców, zaczyna się również wyczerpywać potencjał imigracji zarobkowej z Ukrainy. Tamtejszy rynek został już dość mocno spenetrowany, tak samo jak Białoruś. Obecnie trudno wskazać w Polsce branże, w których nie doświadcza się braku pracowników.

Nepalczycy i Hindusi lekiem na polskie problemy

Nawet 25 tysięcy osób może oczekiwać na wystawienie wizy z prawem do pracy w Polsce przez ambasadę w New Delhi w Indiach. Problemem są tam jednak braki kadrowe. Wydział konsularny w ambasadzie w New Delhi liczy cztery osoby, dlatego placówka od początku roku wydała zaledwie 3,5 tys. wiz pracowniczych. Niektórzy  próbują zarejestrować swój wniosek o wizę od ponad roku.

Wojewódzkie urzędy wydały zezwolenia na pracę, natomiast nie są oni w stanie uzyskać wizy, mimo że ta ścieżka jest już dla nich otwarta. Ten bieg zezwolenia na pracę już upływa, czekają, a wciąż nie uzyskują wizy, to poważny problem dla pracodawców oraz polskiego rynku pracy.

Najlepiej, gdyby Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecyduje się na zlecenie tego zadania firmom prywatnym takim jak właśnie HR Leasing, które będą mogły obsługiwać w terenie wnioski wizowe, a nie, tak jak teraz, proces jest skoncentrowany w polskiej ambasadzie w New Delhi. Jest szansa na taki obrot spraw, ponieważ flagowe programy rządowe, takie jak Mieszkanie plus, nie zostaną wykonane, jeżeli zabraknie nam teraz nagle rąk do pracy.

Pozwolenia na pracę

Jak wynika z najnowszych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w pierwszym półroczu 2018 roku wydano prawie 148 tys. zezwoleń na pracę dla obywateli Ukrainy. Na drugim miejscu znaleźli się Nepalczycy (9,2 tys.), zaś na trzecim Białorusini (8,3 tys.). Tuż za podium sklasyfikowano Hindusów (3,7 tys.).