Praca obcokrajowców w Polsce

Ponad dwukrotnie w skali jednego roku, wzrosło zapotrzebowanie na fachowców w fabrykach oraz budowach. Poszukiwani są operatorzy maszyn i wyspecjalizowani technicy. Branża transportowa i logistyczna wciąż zgłasza zapotrzebowanie na pracowników, a zwłaszcza tych ze Wschodu, w tym również Ukraińców. Polskim firmom bardzo ciężko poradzić sobie bez dodatkowej siły roboczej ze Wschodu. Według badań, aż 63% ankietowanych firm zapowiada, że w 2017 zatrudni większą ilość pracowników z Ukrainy.
Ilu obcokrajowców pracuje w Polsce?
Ukraińcy nie zabierają miejsc pracy Polakom
Nie można mówić o tym, że Ukraińcy zabierają Polakom miejsca pracy. Ukraińcy przyjeżdżają na miejsca pracy, których Polacy nawet nie chcą zajmować. Inaczej nawet nie można zatrudnić w Polsce obcokrajowca, takie jest właśnie prawo. Nawet jeśli ten napływ się zwiększa, to ma on charakter sezonowy, gdy pracodawcy zdecydowanie bardziej potrzebują pracowników. Według przytoczonych podczas seminarium danych z 2016 r. w naszym kraju wydano ponad 1 mln 300 tys. oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom, a w większości Ukraińcom. Nie można jednak przekładać pozwoleń na osoby, ponieważ to są dwie różne miary.
Na poziomie całego rynku pracy nie jest to zjawisko o bardzo dużym znaczeniu. W sensie ilościowym jest to zjawisko wręcz marginalne. Liczba pozwoleń na pracę wydawana cudzoziemcom w Polsce wzrosła z ilości 44 tys. w 2010 roku do ilości 120 tys. w roku 2016. Istnieją segmenty, gdzie zatrudnianie Ukraińców ma wielkie znaczenie. Po 2014 roku wzrosła skala imigracji ze Wschodu. Obecnie stanowią oni nawet 90 proc. wszystkich cudzoziemców, którzy w Polsce uzyskują zezwolenia na pracę. Kluczowe sektory, w których zatrudnia się imigrantów z Ukrainy to rolnictwo, budownictwo, handel, hotelarstwo i gastronomia, sektor usług domowych.
Aktualnie ok. 40 proc. migrantów z Ukrainy to głównie osoby z wykształceniem wyższym. Prawie 50 proc. Ukraińców po studiach znalazło w Polsce zatrudnienie w hotelarstwie czy też gastronomii. Ten sektor jest najdynamiczniej rozwijającym się sektorem zatrudniającym Ukraińców w Polsce. W zatrudnianiu Ukraińców dominuje aktualnie województwo mazowieckie. Po roku 2014 osoby przyjeżdżające do Polski z Ukrainy są coraz młodsze i coraz częściej są to mężczyźni, oraz osoby lepiej wykształcone, z centralnej i Wschodniej Ukrainy, a przede wszystkim dużych miast.